Поради дітям

Як зрозуміти, що у твоїй сім’ї відбувається саме насильство

1. крім традиційних проявів, домашнім насильством також є:

· погроза нанесення собі або іншому тілесних ушкоджень;

· невиразні погрози, як-от: "Ти в мене дограєшся!";

· погрози піти, забрати дітей, не давати грошей, подати на розлучення, розповісти про щось;

· заподіяння шкоди домашнім тваринам (щоб "помститися" партнеру);

· ламання та знищення особистих речей;

· використання брутальних слів, лайка;

· принижування, ображання, постійне підкреслювання недоліків;

· контролювання, обмеження в спілкуванні, стеження;

· заборона лягати спати, або насильне позбавлення сну;

· звинувачування у всіх проблемах;

· критикування думок, почуттів, дій;

· поводження з ним/нею як із прислугою;

· ігнорування;

1. насильством щодо дітей крім цього слід вважати:

· нехтування дитиною;

· нехтування обов'язками стосовно дитини;

· відсутність у сім'ї доброзичливої атмосфери (психологічна ізоляція);

· недостатнє забезпечення дитини наглядом та опікою;

· втягування дитини в з'ясування стосунків між батьками та використовування її з метою шантажу;

· недостатнє задоволення потреб дитини в їжі, одязі, освіті, медичній допомозі, за умови, що батьки (опікуни) матеріально спроможні зробити це;

· використання алкогольних напоїв (наркотиків) до втрати самоконтролю над діями;

· нездатність забезпечити дитині необхідну підтримку, увагу, прихильність

Якщо у сім’ї виник конфлікт:

1. Ігноруйте, не відповідайте емоційно. Не втрачайте емоційної рівноваги, не показуйте агресору свого страху чи люті. Залишайтеся спокійними. Дуже часто кривдник прагне побачити саме таку реакцію жертви.

2. Не думайте про помсту, адже помста може призвести до замкненого кола безперервної агресії.

3. Дайте агресору шанс зупинитися (наприклад: "Якщо ти не зупинишся, я буду змушений зателефонувати у поліцію").

4. Залиште цю ситуацію, підіть від неї в інше місце. Це не втеча, це — самозахист.

5. Якщо залишаєтеся у квартирі, уникайте замкненого простору (наприклад, ванної кімнати чи кухні).

6. Якщо знущання не припиняються, оберіть момент, щоб порозмовляти з кривдником. Дивлячись йому в очі, говоріть впевнено та спокійно. Скажіть, що вам не подобаються його вчинки, що вони не лише не смішні, а й завдають болю. При цьому не вдавайтеся до образ або погроз.

Якщо у сім’ї вчиняється насильство:

1. Необхідно негайно викликати поліцію: набирайте "102".

2. Якщо можливості викликати поліцію немає, то стукайте по батареях, кричіть у вікно, просіть перехожих і сусідів викликати поліцію на вашу адресу.

3. Завчасно поговоріть із сусідами про те, що, якщо з вашої квартири вони почують шум і крики, нехай відразу ж викликають поліцію.

4. Якщо насильство все ж таки скоєно, постарайтеся розповісти про нього як можна більшій кількості людей: сусідам, друзям, родичам, колегам – згодом, вони можуть стати вашими свідками в суді. У разі заподіяння фізичної шкоди необхідно обов’язково пройти огляд у медичному закладі (зверніться, наприклад, в травматологічне відділення найближчої поліклініки).